piątek, 26 września 2014

Wino z dzikiej róży

Wrzesień październik to okres , kiedy możemy zbierać owoce dzikiej róży. Wprawdzie kolce nieco to utrudniają, ale efekt końcowy będzie wyśmienity. Dzika róża to owoc  bogaty w witaminę C i z powodzeniem zastąpią witaminy w tabletkach. Zawierają także mikroelementy, które pomagają leczyć choroby stawów i wzmacniają odporność organizmu. Jeśli teraz weźmiesz się do pracy, to nasze twoje wino będzie gotowe za 3 miesiące, 4 miesiące. Dobrze zrobione wino różane ma słodkawy, deserowy smak. Kolor możemy złamać dodając owoce maliny.


SKŁADNIKI

  • 10 kg owoców dzikiej róży,
  • 25 l. wody źródlanej,
  • 8 kg cukru kg cukru,
  • drożdże winne
  • pożywka dla drożdży,
  • 60 g kwasku cytrynowego.

WYKONANIE

Owoce przebrać, nie usuwać pestek i szypułek.Wsypać owoce do butli i zalać gorącym syropem cukrowym (5 kg cukru rozpuszczonego w przegotowanej wodzie).

Wrzucić dodać drożdże winne, pożywkę dla drożdży i kwasek cytrynowy. Założyć rurkę fermentacyjną potrząsać butlą co jakiś czas. Trzymać w ciepłym. Po 5 dniach sprawdzić na smak , czy nie jest gorzkie. Jeśli jest dodać resztę cukru.

Po miesiącu  odciągnąć wino za pomocą  przewodu rurki. Sprawdzić smak , Można dosłodzić. Dobrze jest przelać wino do mniejszego naczynia( butli), by było w środku jak  najmniej powietrza.
Zakorkować i założyć rurkę fermentacyjną. Jeszcze przez  ok 7-10 dni utrzymać balon w ciepłym miejscu. 

Następnie wynieść w miejsce o temperaturze 10-15 stopni C. W tym czasie będzie cicha fermentacja i klarowanie wina.

Po miesiącu znowu wino odciągamy do naczynia, zwracając uwagę, by nie ściągnąć osadu. Osad wylać, wino wlać ponownie   do butli.

Po następnym miesiącu można spokojnie degustować nasz wyrób. Przelać  do butelek, zakorkować i przechowywać w zaciemnionym miejscu.
Czekamy na zimowe wieczory i pyszne lampki wina z róży..


Prześlij komentarz