środa, 3 grudnia 2014

Czy istnieje przepis na udane Święta Bożego Narodzenia?

 Święta zbliżają się dużymi  krokami Zabiegani, zapracowani, staramy się, by nasze święta  były udane, niepowtarzalne, pełne magii i uroku. Co zrobić, by takie były? Czy sekret udanych świąt tkwi w kulinarnych cudach, czy może istnieje zupełnie inna, nieznana nam strona magicznych świąt? Myślę ,że przepis na udane święta powstaje samoistnie, nie można go stworzyć i zaplanować, zapisać krok, po kroku. Pełna lodówka i dwanaście potraw nie zapewni nam atmosfery świąt.Myślę ,że tych kilka propozycji, zaczerpniętych z "Przyjaciółki"  pozwoli nam odnaleźć przepis na udane świata:


  • Najlepiej załóż, że nie wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Coś pewnie ci się uda lepiej, coś gorzej, z czymś zdążysz, a czegoś nie zrobisz – ale czy to takie ważne? Przecież nie na tym polega sens świąt, one mają być przede wszystkim miłe!

  • Pamiętaj, że nic nie musisz. Nie musisz gotować lepiej od teściowej, mieć najbardziej czystych okien w okolicy ani piec z dziećmi pierniczków w kształcie gwiazdek. Jeśli czujesz, że coś cię przerasta, odpuść sobie. Inaczej nic cię nie będzie cieszyć, bo wszelki przymus jest wrogiem dobrego nastroju.
  • Nie ustawiaj się w roli osoby egzaminowanej. Pamiętaj, nie potrzebujesz nikomu imponować. Jesteś wspaniałą, wartościową osobą bez względu na to, czy na wigilijnym stole stanie dwanaście, czy tylko osiem dań.
  • To jasne, że nie ma świąt bez choinki, karpia i prezentów. Jednak wszystkie te wspaniałości stracą sens, jeśli potem będziesz podpierać się nosem o wigilijny obrus.
  • Ustal priorytety. Na swojej liście zajęć zostaw tylko to, co naprawdę trzeba zrobić, resztę wykreśl. Nie zakładaj z góry, że jeśli każdego roku robiłaś na Wigilię kutię z makiem, to w tym musi być tak samo. Nie musi! A jeśli mąż nie wyobraża sobie świąt bez tej tradycyjnej potrawy, daj mu maszynkę i nich zmiele mak.
  • Nie wydawaj fortuny na prezenty. Są dużo lepsze sposoby pokazania bliskim, jak bardzo ich kochasz. Maluchom możesz dać pod choinkę talony na codzienne czytanie bajek z mamą, a babci – jej najpiękniejsze zdjęcie z czasów młodości oprawione w ładną ramkę. Takie podarunki od serca mają nieocenioną wartość! 
  • Nie poddawaj się gastronomicznemu szaleństwu. Najlepiej wypytaj rodzinę, co naprawdę chcieliby zjeść, i na tym poprzestań.

Czy macie swój przepis na udane święta?


Czekam na Państwa opinie i cenne rady. Jeśli zostawicie tutaj swój ślad, łatwiej mi będzie trafić do Was.
Prześlij komentarz